Search

Pieniny to jedne z najpiękniejszych i cieszących się największą popularnością wśród turystów pasm górskich w Polsce. Dla miłośników regionu, ale też dla osób, które dopiero planują tutaj wycieczki przygotowaliśmy listę największych atrakcji, ciekawostek i najpiękniejszych miejsc, które absolutnie warto zobaczyć. Większość z nich jest powszechnie znana, mamy jednak nadzieję, że nawet stali bywalcy znajdą coś zaskakującego wśród przedstawionych przez nas propozycji.
Na liście znajduje się kilka atrakcji z Pienin Właściwych, Małych Pienin i Pienin Spiskich

Jesienna wersja propozycji: Jesień w Pieninach


1. 
Najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach – Trzy Korony
Trzy Korony to najważniejszy, oprócz Sokolicy, symbol regionu, miejsce bardzo atrakcyjne i licznie odwiedzane. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica, licząca 983 m, na której znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Pieniny i dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską oraz Tatry. Przy dobrej pogodzie widać też Babią Górę. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne z Czorsztyna, Sromowiec i Krościenka. Obowiązują bilety wstępu (w tym samym dniu bilet upoważnia też do wejścia na Sokolicę).

U południowych podnóży Trzech Koron w Sromowcach Niżnych znajduje się schronisko PTTK Trzy Korony.

3. Najpiękniejszy kanion w Polsce – Wąwóz Homole
Wąwóz Homole to
 głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących do 120 m wysokości i ok. 800 m długości. Znajduje się w Małych Pieninach. Jego nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły – co związane jest z kształtem doliny.

Wąwóz uważany jest za jeden z piękniejszych w Polsce, jego dnem płynie potok Kamionka tworząca atrakcyjne kaskady. jest atrakcyjny o każdej porze roku.

4. Osobliwości rezerwatu „Biała Woda”
Rezerwat “Biała Woda” utworzono w 1963 r. w celu ochrony krajobrazu, naskalnych roślin wapieniolubnych oraz oryginalnych elementów przyrody nieożywionej. Znajduje się on w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku.

Można tu zobaczyć oryginalne skały i turnie, m.in.:
– Bazaltowa Skałka – zielonkawo – czarna bazaltowa skała
– Czerwona Skałka – wapienna skała o czerwonej barwie, z powodu osobliwego kształtu zwana też Skałą Sfinks
– Smolegowa Skała – wapienna skała, niedostępna dla zwiedzających, widziana z góry ma charakterystyczny kształt przypominający grzbiet dinozaura
– Czubata Skała lub Czubata – wapienna skała, wraz ze Smolegową Skałą tworzy Wąwóz Międzyskały
– Kociubylska Skała – wybitna skała, z dwóch stron opływa ją potok Biała Woda, do którego wpada Brysztański Potok.

5. Tajemnica ludzkich losów zaklęta w Kamiennych księgach
Kamienne księgi
 to płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki, wg legendy zapisane są w nich losy wszystkich ludzi na świecie. Zaszyfrowane pismo odczytał jedynie stary pop z Wielkiego Lipnika, ale Pan Bóg odebrał mu mowę, żeby ludzie nie mogli poznać swoich losów.

Skały znajdują się w Dubantowskiej Dolince, na trasie zielonego szlaku prowadzącego z Wąwozu Homole na Wysoką.kila

7. Panorama z tarasu widokowego nad górną stacją Areny Narciarskiej Jaworki
Taras znajduje się bezpośrednio nad górną stacją wyciągu (wejście stalowymi schodami). Z góry rozciąga się piękna panorama – zobaczymy Trzy Korony (Pieniny Właściwe), Lubań w Gorcach i całe pasmo Przehyby i Radziejowej Beskidu Sądeckiego.
Miejsce można odwiedzić przy okazji wycieczki do Wąwozu Homole lub wyjść bezpośrednio z Jaworek. Można też wyjechać (i zjechać) kolejką ze stacji narciarskiej w Jaworkach.  Urozmaiceniem wycieczki będzie wizyta w szałasie „Bukowinki”, który znajduje się tuż poniżej górnej stacji wyciągu.

8. Pieniński Zamek i Królowa Kinga
Ze znajdującym się na Górze Zamkowej Pienińskim Zamkiem wiąże się kilka ciekawostek. Przede wszystkim historia św. Kingi, która wraz z innymi zakonnicami z klasztoru w Starym Sączu prawdopodobnie schroniła się tu przed Tatarami – na pamiątkę powstała tu Grota Św. Kingi. I druga bardziej współczesna historia – przed I wojną światową w ruinach zamku powstała „Pustelnia Pienińska”. Do 1949 r. mieszkał tu prawdziwy pustelnik.
Pieniński Zamek znajduje się poniżej Trzech Koron przy niebieskim szlaku, obecnie (2018 r.) jest w trakcie remontu.